Wszyscy właściciele lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową odpowiadają za utrzymanie porządku w budynku wspólnoty i na terenie należącym do niej. Właściciele lokali mogą zlecić sprzątanie wykwalifikowanej firmie zewnętrznej, posiadającej ubezpieczenie OC, które zabezpieczy interesy członków wspólnoty. Nic jednak nie zwalnia właściciela lokalu z osobistej troski o czystość i porządek.
Można ominąć nie bacząc, że komuś innemu się przylepi. Ale lepiej sprzątnąć, by ktoś nie wdepnął. Nie będzie błędem oznaczenie miejsca papierem bądź przysypanie piaskiem i poproszenie właściciela pieska o sprzątnięcie. W ostateczności zrobi to zatrudniona przez wspólnotę sprzątaczka, w dniu który według harmonogramu ma wyznaczony.
Zwierzę w domu wielorodzinnym bardzo często jest trudnym lokatorem dla wszystkich mieszkańców, w tym dla samego właściciela. Podmiotem odpowiedzialnym za zwierzę jest jego posiadacz, który ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną, jak również karną i administracyjną za działania swojego pupila.
Dobrze jest najpierw zwrócić uwagę pracownikowi dbającemu o czystość w budynku. Gdy to okaże się bezskuteczne, można zadzwonić do kierownictwa firmy porządkowej. Kolejnym krokiem będzie zgłoszenie problemu zarządcy. Jeśli dalej nie będzie poprawy, pozostanie wypowiedzenie umowy i znalezienie innej firmy porządkowej. Trzeba jednak pamiętać, by przed składaniem skarg dowiedzieć się za jaki zakres prac wspólnota płaci oraz w jakich dniach i godzinach usługa ma być wykonywana.
Tak. Bez wody nikt nie jest w stanie utrzymać porządku. Dlatego zadaniem wspólnoty jest wskazanie punktu poboru wody z części wspólnych. W przypadku gdy go nie ma, wspólnota mieszkaniowa musi pilnie doprowadzić do jego powstania.
Gdy dotyczy to jednego lokalu, dezynsekcja leży po stronie jego właściciela. Administrator może zlecić dezynsekcję części wspólnych, a po podjęciu stosownej uchwały, całego budynku, włącznie z mieszkaniami.
O tym poważnym wykroczeniu należy powiadomić służby pełniące dyżur pod numerem 986. Można to zrobić anonimowo.
Przepisy dopuszczają przycięcie gałęzi do 30% objętości korony i tylko poza okresem lęgowym czyli od 15 października do końca lutego.
Przepisy chronią mieszkańców domu. Dlatego śmietnik musi stać co najmniej 10 m od okien i drzwi, placów zabaw, boisk i innych obiektów rekreacji oraz co najmniej 3 m od granicy działki.