Wielkim sukcesem zakończyły się starania Centrum Zarządzania Nieruchomościami spółka z o.o. o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
Wspólnoty mieszkaniowe zarządzane przez CZN uzyskały aż 4 296 973,96 złotych dotacji. Cieszyć się mogą członkowie wspólnot z Chocianowa, Legnicy, Lubina i Retkowa. Satysfakcję mają też zaangażowani w projekt „Przedsięwzięcie termomodernizacyjne budynków mieszkalnych” pracownicy CZN.
Reprezentujący dział Spółki w Polkowicach Piotr Tomoń, po odebraniu dnia 30 marca 2017 roku wydanych przez Centrum Doradztwa Europejskiego Certyfikatów potwierdzających zdobycie dotacji, powiedział:
Dzisiejsze miłe spotkanie honorujące nasze wysiłki kończy pewien etap. Naszym zadaniem było nie tylko przygotowanie wniosków o dofinansowanie i dokumentacji poszczególnych projektów, ale także uzyskanie wpisów projektów w lokalne plany gospodarki niskoemisyjnej, opracowanie zakresów rzeczowych i planów funkcjonowania przedsięwzięć, różnego rodzaju analizy oddziaływania na środowisko, i oczywiście analizy finansowe.
Dyrektor oddziału CZN w Lubinie, Robert Kołodziej zwrócił uwagę na szczególną trudność, z jaką zarządca musiał się zmierzyć na początku:
Naszym pierwszym zadaniem było przekonanie członków wspólnot mieszkaniowych do zaryzykowania wejścia w to przedsięwzięcie.
Dlaczego mówimy o ryzyku? Dyrektor Kołodziej wyjaśnia:
Kosztowny audyt i dokumentacja budowlana niezbędne do złożenia wniosku w Urzędzie Marszałkowskim wcale nie gwarantowały pozyskania unijnych pieniędzy – wszystko zależało od oceny projektu, na który należało przecież wyłożyć środki własne.
Prace nad wdrożeniem projektu CZN zaczął już 2 lata temu. Jako odpowiedzialny zarządca zdobyliśmy odpowiednie informacje i przekazaliśmy je zarządzanym przez nas wspólnotom. Z tymi zarządami, które na przedstawione argumenty zareagowały pozytywnie rozpoczęliśmy żmudną drogę po urzędach miejskich, gminnych i marszałkowskim.
Co było kolejnym krokiem?
Potem przyszedł czas na projekty. Większość zrobiliśmy przy współpracy z Centrum Doradztwa Europejskiego, ale mamy też satysfakcję z samodzielnego przygotowania projektu, co tylko potwierdza pełen profesjonalizm CZN.
Opisując korzyści jakie odniosą wspólnoty, którymi opiekuje się kierowany przez Roberta Kołodzieja oddział, dyrektor wymienia:
Dla przykładu bloki, które przeszły do nas z Chocianowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej uzyskały dotację w wysokości 85% inwestycji, co dało kwotę bezzwrotnego dofinansowania w wysokości 2 546 320 ,90 zł. Zakres prac jakie na budynkach w Chocianowie, Retkowie i Lubinie przewidują audyty obejmuje docieplenie ścian, docieplenie stropodachów, docieplenie piwnic, wymianę okien i drzwi, przeróbki instalacji c.o, wykonanie nowych ganków wejściowych, wzmocnienie kotwami chemicznymi wielkiej płyty, demontaż obecnej elewacji, ustawienie na nowo instalacji c.o. i c.w.u.
Spodziewamy się, że takie działania zgodnie z audytem przyniosą oszczędność w opłatach dla mieszkańców w wysokości minimum 35% kosztów c.o.
Z kolei dyrektor oddziału CZN w Legnicy, Renata Szczepanik, miała udział w pozyskaniu dotacji dla legnickich wspólnot. Z dużym uznaniem wypowiedziała się o ich zarządach:
Nasi partnerzy na wspólnotach nie mieli wątpliwości, że start w wyścigu po unijne pieniądze to wielka szansa. Ryzyko było wpisane w zasady ubiegania się o dotacje, ale dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu członków zarządów wspólnot odnieśliśmy sukces.
Ogromnie się cieszę, że gdy razem z zarządami rozstrzygniemy rozpisane już przeze mnie konkursy ofert na wykonanie zadań termomodernizacyjnych, to po zakończeniu inwestycji mieszkańcy odczują oszczędności na kosztach ogrzewania i satysfakcję z pięknej elewacji.
Dyrektor Szczepanik podsumowała:
Olbrzymia kwota sięgająca blisko czterech i pół miliona złotych dotacji, jakie otrzymały będące pod opieką firmy Centrum Zarządzania Nieruchomościami budynki, bez wątpienia jest naszym wspólnym wielkim sukcesem.
Przedmiotem projektu jest termomodernizacja budynku mieszkalnego przy ul. Św. Trójcy 3/5A,B,C w Legnicy. Projekt realizowany jest w ramach umowy partnerskiej pomiędzy wspólnotą mieszkaniową Św. Trójcy 3/5A w Legnicy a wspólnotą mieszkaniową Św. Trójcy 3/5B w Legnicy oraz wspólnotą mieszkaniową Św. Trójcy 3/5C w Legnicy.
Do celów projektu należy między innymi zwiększenie efektywności energetycznej budynku, poprawa środowiska naturalnego poprzez spadek emisji gazów cieplarnianych, a także zmniejszenie rocznego zużycia energii. Planowane cele pragniemy osiągnąć poprzez następujące działania: docieplenie ścian zewnętrznych wraz z pracami towarzyszącymi, docieplenie stropodachu. Oprócz termomodernizacji, Wnioskodawca planuje takie działania jak: edukacja mieszkańców z zakresu korzystania z systemu, a także informowanie o przeprowadzonych pracach, ich efektach i korzyściach dla środowiska naturalnego.
Przedmiotem projektu jest termomodernizacja budynków mieszkalnych należącego do Wspólnot Mieszkaniowych na terenie miasta Chocianów. Budynki zlokalizowane są przy ul.Bolka I Świdnickiego 15-23, ul. Armii Krajowej 6-12, ul.Żeromskiego 13, ul.Armii krajowej 5-7, ul.Wesoła 13-13A,ul.Odrodzenia 1-11 w Chocianowie w woj. Dolnośląskim.
Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Planowany cel pragniemy osiągnąć poprzez następujące działania:docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej, docieplenie stropodachów, wymiana stolarki drzwiowej.Oprócz termomodernizacji, Wnioskodawca planuję takie działania jak: montaż systemu zarządzana energią, edukacja mieszkańców z zakresu korzystania z systemu, a także informująca o przeprowadzonych pracach, ich efektach i korzyściach dla środowiska naturalnego.
Przedmiotem projektu jest termomodernizacja budynków mieszkalnych należącego do Wspólnot Mieszkaniowych na terenie Grębocic. Budynki zlokalizowane są w Retkowie nr 46, Retkowie nr 47, Retkowie nr 48, Retkowie nr 49 w woj. Dolnośląskim.
Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Planowany cel pragniemy osiągnąć poprzez następujące działania: docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej, docieplenie stropodachów, wymiana stolarki drzwiowej. Oprócz termomodernizacji, Wnioskodawca planuję takie działania jak: montaż systemu zarządzana energią, edukacja mieszkańców z zakresu korzystania z systemu, a także informująca o przeprowadzonych pracach, ich efektach i korzyściach dla środowiska naturalnego.
Przedmiotem projektu jest termomodernizacja budynku mieszkalnego należącego do Wspólnoty Mieszkaniowej. Budynek jest zlokalizowany przy ul. Budziszyńskiej 35-37 w Lubinie w woj. Dolnośląskim.
Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku. Planowany cel pragniemy osiągnąć poprzez następujące działania: docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu a także wymianę stolarki okiennej. Oprócz termomodernizacji wnioskodawca planuje przeprowadzić szereg działań takich jak: montaż systemu zarządzania energią z przeszkoleniem mieszkańców, przeprowadzenie kampanii edukacyjnej wśród mieszkańców informującej o przeprowadzonych pracach, ich efektach i pozytywnym wpływie na środowisko naturalne.
UWAGA! Informacja o wartość przyznanego dofinansowania dla poszczególnych projektów może ulec zmianie i zostanie zaktualizowana po zatwierdzeniu końcowych wniosków o płatność.