• »
  • 13. Czytelne Rozliczanie Mediów we Wspólnocie

13. Czytelne Rozliczanie Mediów we Wspólnocie
Czytelne Rozliczanie Mediów

©2020 CZN

1. Do kiedy należy wpłacać zaliczkę do wspólnoty mieszkaniowej?

Zgodnie z ustawą o własności lokali art.15 ust. 1 zaliczkę należy wpłacać z góry do 10-go dnia każdego miesiąca.


2. Po jakim czasie na konto wspólnoty wpływa wpłata właściciela lokalu?

To zależy od instytucji finansowej z której pośrednictwa korzysta właściciel lokalu. Jeżeli dokonuje on przelewu w tym samym banku w którym wspólnota ma założony rachunek, wtedy wpłata na konto wspólnoty mieszkaniowej wpłynie tego samego dnia. Ale w przypadku przelewów zewnętrznych, może to już trwać o wiele dłużej.


3. Czy wspólnota ma prawo naliczyć odsetki za opóźnione wpłaty od właściciela lokalu?

W przypadku opóźnień w płatnościach, zgodnie z art. 481 par. 1 Kodeksu Cywilnego, wspólnocie mieszkaniowej przysługuje prawo naliczania odsetek, chociażby nie poniosła żadnej szkody z tytułu opóźnienia się członka wspólnoty z dokonaniem wpłat.


4. Jak rozliczane są koszty zużycia wody w budynku wielolokalowym?

Koszty zużycia wody, gdy są zainstalowane indywidualne liczniki (wodomierze), powinny być rozliczane według faktycznego zużycia w poszczególnych lokalach. Natomiast koszty związane z nieruchomością wspólną (różnica między wskazaniem licznika głównego, a sumą wskazań liczników indywidualnych) rozliczane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów lub proporcjonalnie do zużycia w konkretnym lokalu w danym roku rozliczeniowym (zależnie od obowiązującego regulaminu przyjętego we wspólnocie).


5. Dlaczego wodomierz z nakładką zdalnego odczytu jest lepszy od tradycyjnego?

Jego użytkowanie jest tańsze, ponieważ opłata za każdorazowe odczyty dokonywane fizycznie przez pracownika jest droższa niż za zdalne ściągnięcie danych. Jest praktyczniejsze, ponieważ dokonanie odczytu nie wymaga obecności właściciela lokalu. Nie jest krępujące, ponieważ obca osoba nie musi zaglądać w zakamarki lokalu w którym są mierniki. Jest sprawiedliwsze, ponieważ wszystkie liczniki zostają odczytane w jednej chwili. Jest rzetelniejsze, ponieważ wyklucza błąd ludzki i do tego pozwala na zdalne wykrycie zwolnienia, zatrzymania lub cofnięcia wodomierza.


6. Czym jest tzw. założenie stanu licznika?

W przypadku tradycyjnego odczytu bywa, że dostęp do lokalu jest utrudniony i wtedy administrator zmuszony jest przyjąć prawdopodobny stan. Zakłada on zużycie na podstawie średniej ostatniego, spisanego okresu.


7. Czy to możliwe aby na koniec roku sąsiad miał więcej nadpłaty?

Tak. Mógł dokonywać większych wpłat niż było to wymagane lub zużył mniej wody i ciepła niż wynikało to z naliczonej prognozy zużycia.


8. Czy znajomy z sąsiedniego budynku zarządzanego przez tego samego administratora może mieć niższe opłaty za mieszkanie?

Tak. To właściciele danej wspólnoty w formie uchwały decydują o wysokości opłat. Zróżnicowanie opłat zależy od indywidualnego zużycia mediów, stanu technicznego budynku i jego wyposażenia.


9. Czy lokator, który płaci za mieszkanie ale nie jest właścicielem lokalu, może uzyskać informacje o stanie zadłużenia?

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych informacji takich zarząd lub zarządca może udzielać tylko właścicielowi lokalu lub jego pełnomocnikowi. Właściciel ma prawo do ustanowienia lokatora swoim pełnomocnikiem.


10. Kto płaci za nielegalnie pobierany przez członka wspólnoty prąd z instalacji części wspólnej?

Podpięcie się bez zgody wspólnoty mieszkaniowej do jej instalacji jest niedopuszczalne i może być uznane za przestępstwo. Do czasu wyjaśnienia koszty pokrywa wspólnota.


11. Czy można nie płacić zaliczki na utrzymanie części wspólnych, jeśli lokal stoi pusty?

Nie. Zgodnie z art. 13 ustawy o własności lokali właściciel jest obowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, a także ponosić wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu.


12. Czy osoba, która przepisała mieszkanie na wnuczka, ale dalej w nim zamieszkuje, ma prawo sprawdzić rozliczenia?

Nie. Dane udostępniane są tylko właścicielowi. Chyba, że babcia okaże się swoim dowodem osobistym i pełnomocnictwem wystawionym przez wnuczka.


13. Jeśli ktoś co roku ma dopłaty do rozliczenia wody to czy może nie płacić za niezbilansowaną wodę?

Koszty zużycia wody, gdy są zainstalowane indywidualne liczniki (wodomierze), powinny być rozliczane według faktycznego zużycia w poszczególnych, wyodrębnionych lokalach. Natomiast koszty związane z nieruchomością wspólną rozliczane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów lub proporcjonalnie do zużycia w danym lokalu za dany rok rozliczeniowy (wg obowiązującego regulaminu przyjętego we wspólnocie). Co do płatności to możliwe jest obciążenie przez zarządcę kosztami wody ponad zużycie z lokalu z wodomierzem. Jest to zgodne z prawem.


Zobacz pozostałe tematy: