• »
  • 9. Sąsiedzka Współpraca we Wspólnocie Mieszkaniowej

9. Sąsiedzka Współpraca we Wspólnocie Mieszkaniowej
Sąsiedzka Współpraca

©2020 CZN

1. Czym powinna się charakteryzować postawa właścicieli lokali we wspólnocie?

Każda część wspólna nieruchomości powinna być przedmiotem takiej samej troski, a nie tylko ta, na której akurat zależy członkowi wspólnoty. Mieszkający na parterze nie może odmawiać łożenia na remont dachu, podobnie jak zajmujący lokal na najwyższej kondygnacji nie może lekceważyć potrzeby wymiany drzwi wejściowych do budynku.


2. Czy na utrzymanie wózkowni musi płacić także osoba, która nie ma małych dzieci?

Tak. Wózkownia, podobnie jak pralnia, korytarz, winda itp., należą do części wspólnych budynku. A ich utrzymanie, zgodnie z przepisami, należy do obowiązków wszystkich właścicieli tworzących wspólnotę. Oznacza to, że jeśli wspólnota będzie chciała wyremontować któreś z takich pomieszczeń, to każdy musi się dołożyć stosownie do wysokości udziałów posiadanych w nieruchomości wspólnej.


3. Czy bez zgody wspólnoty można zawiesić klimatyzator nad własnym oknem?

Nie. Zgodę na wywieszenie klimatyzatora wspólnota wyraża w formie uchwały, albo wcześniej zawartej pomiędzy właścicielami umowy. Dotyczy to montowania czegokolwiek w obszarze części wspólnych.


4. Czy wciąż otwarte okna zimą u sąsiada upoważniają do reakcji?

Administrator nie ma podstaw do interwencji. Pomocna może okazać się rozmowa między sąsiadami.


5. Co w przypadku palenia papierosów przez sąsiadów?

Palenie na klatce schodowej narusza zasady współżycia społecznego i jest nie do przyjęcia. Natomiast, gdy przeszkadza dym z balkonu, pozostaje życzliwa rozmowa z sąsiadem.


6. Czy są przepisy, które regulują odległość parkującego samochodu od okien sąsiadów?

Tak. W tej sprawie nie ma dowolności. Reguluje ją Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


7. Czy są przepisy, które regulują odległość parkującego samochodu od okien sąsiadów?

Nie wolno stawiać samochodów za blisko mieszkań sąsiadów. Wielu o tym zapomina, co generuje konflikty. W sądach przybywa takich spraw. Temat reguluje rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


Zobacz pozostałe tematy: