To ogrzewanie. Dlatego rozsądnie jest przeprowadzić termomodernizację budynku, o ile się do tego kwalifikuje.
Można ubiegać się o dofinansowanie projektu w ramach premii termomodernizacyjnej z BGK. Wysokość premii wynosi do 20% kwoty wykorzystanego kredytu. Warto też sprawdzić dostępność środków unijnych na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Wspólnota mieszkaniowa w województwie dolnośląskim otrzymała dotację wielkości aż 85% inwestycji. Obniżony koszt termomodernizacji, to nie jedyna korzyść. Zlecane audyty wskazują na możliwość oszczędności ciepła nawet w wysokości 35% kosztów centralnego ogrzewania.
ZOBACZ JAK TO JEST w CZN: dotacje
Lepiej nie suszyć prania na grzejnikach, bo kaloryfer będzie gorący, a mieszkanie wciąż zimne.
Warto zadbać o odpowiednią wentylację w domu, by powietrze nie było nadmiernie wilgotne, gdyż taniej ogrzać suche powietrze.
Dobrze jest wietrzyć mieszkanie regularnie, przy szeroko otwartych oknach, ale nie dłużej niż 10 min. Wtedy ciepło zużytego powietrza wyleci, ale nie zdążą się schłodzić ściany i meble, dzięki czemu szybciej wróci poprzednia temperatura w pomieszczeniu.
W pokoju wystarczy temperatura 20 stopni, a w kuchni może być jeszcze niższa. Każdy stopień temperatury mniej, to 6% oszczędności kosztów ogrzewania. Zatem, jeśli obniży się temperaturę w nocy o 5 stopni, można oszczędzić kolejne 30% ciepła.
Kiedy zapada zmrok należy opuścić żaluzje lub zasłonić okna ale tak, by grzejniki były odsłonięte. Zbyt długie zasłony i meble stojące przy kaloryferach ograniczają dopływ ciepła do mieszkania.