• »
  • 7. Zebranie Sprawozdawcze Wspólnoty Mieszkaniowej

7. Zebranie Sprawozdawcze Wspólnoty Mieszkaniowej
Zebranie Sprawozdawcze

©2020 CZN

1. W jakim terminie musi odbyć się zebranie roczne?

Zgodnie z art. 30 ustawy o własności lokali zarząd lub zarządca zobowiązany jest zwołać zebranie sprawozdawcze ogółu właścicieli nie później niż do końca pierwszego kwartału roku następnego, czyli do 31 marca.


2. Co w przypadku braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali?

Zgodnie z art. 24 ustawy o własności lokali zarząd lub zarządca może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli.


3. Kiedy zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podpisać sprawozdanie z zarządu?

Aby do zawiadomienia o zebraniu dołączyć dokument opatrzony podpisami organu reprezentującego wspólnotę mieszkaniową, musi być on podpisany przed wysłaniem zawiadomienia o zebraniu.


4. W jakim terminie i w jaki sposób powinno powiadomić się właścicieli lokali o zebraniu?

Zarząd lub zarządca o terminie zebrania musi powiadomić wszystkich właścicieli co najmniej tydzień przed datą zebrania. Zawiadomienie może być przekazane osobiście, do skrzynki pocztowej, w formie listownej lub elektronicznej, przy zachowaniu obowiązujących warunków.


5. Jakie dokumenty należy wysłać wraz z zaproszeniem na zebranie?

Zawiadomienie o miejscu, dacie i godzinie oraz programie. Rzetelny zarządca wysyła dodatkowo: sprawozdanie z zarządu za rok ubiegły, wzór pełnomocnictwa, plan gospodarczy na rok bieżący i treści uchwał, które będą podejmowane na zebraniu.


6. Czy zarząd lub zarządca może sam przyjąć plan gospodarczy wspólnoty?

Nie. Uchwalanie planu gospodarczego jest czynnością przekraczającą zakres czynności zwykłego zarządu i zarząd lub zarządca nie może go samodzielnie przyjąć. Wymagana jest uchwała wspólnoty.


7. Czy właściciele sami mogą zwołać roczne zebranie sprawozdawcze wspólnoty?

Uprawnienie do zwołania zebrania, co do zasady należy do zarządu lub zarządcy. Uprawnienie w tym zakresie, zgodnie z art. 30 ust. 1a ustawy o własności lokali, zostało przyznane także każdemu właścicielowi w sytuacji ściśle określonej, a mianowicie tylko wtedy, gdy zarząd lub zarządca nie zwoła zebrania rocznego.


8. Kiedy zebranie można nagrywać?

Przewodniczący może poinformować zebranych o rejestracji dźwięku dla celów protokołu. Każdy kto się z tym nie zgadza może opuścić zebranie. Jednak zebranym nie wolno rejestrować przebiegu zebrania, ponieważ nie posiadają umowy ze wspólnotą w sprawie podpowierzenia przetwarzania danych osobowych. Zgoda obecnych jest niewystarczająca do tego, aby ktokolwiek poza wspólnotą mieszkaniową rejestrował przebieg zebrania.


9. Co zrobić, jeżeli nikt z właścicieli nie przybędzie na zebranie wspólnoty mieszkaniowej?

Przewodniczący otwiera zebranie, a protokolant odnotowuje, że na zebranie nikt nie przybył i zebranie zostaje zamknięte, lecz wymóg formalny zwołania zebrania został spełniony. Uchwały będą podejmowane drogą indywidualnego zbierania głosów.


Zobacz pozostałe tematy: