Łącznie blisko 100 tys. zł przekaże ścinawski samorząd właścicielom i zarządcom nieruchomości zlokalizowanych na terenie miasta. Zabezpieczona wcześniej przez radnych w budżecie kwota trafi do 9 oferentów, którzy wzięli udział w tegorocznym konkursie i złożyli wnioski o wsparcie zaplanowanych przez siebie inwestycji. Wczoraj w ratuszu podpisano umowy z reprezentantami kamienic, które będą modernizowane w najbliższych miesiącach. Przedsięwzięcia dotyczą przede wszystkim wykonania nowych elewacji oraz napraw dachów. Dotychczas, dzięki pomocy finansowej gminy, udało się zrewitalizować łącznie aż 19 budynków.
Blisko 400 tysięcy złotych od gminy na remonty i modernizacje budynków mieszkalnych, mieszkalno-usługowych oraz usługowych otrzymają prywatni właściciele, spółdzielnie i wspólnoty mieszkańców, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym przez lokalny samorząd. W miniony wtorek burmistrz Krystian Kosztyła i przewodniczący Rady Miejskiej w Ścinawie Marek Szopa wręczyli zwycięzcom symboliczne promesy, potwierdzające przyznanie środków. O wynikach konkursu pisaliśmy: TUTAJ.
Mieszkańcy chcą remontować i modernizować
Pomysły zgłosiły spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty oraz prywatni właściciele posesji z gminy Ścinawa. Mieszkańcy mają głos i wiedzą, że to od nich zależy, jak będzie wyglądać ich otoczenie. W Ścinawie właśnie trwa otwarty konkurs na remont i modernizację budynków. W tegorocznej edycji wpłynęło aż 27 ofert.>/p>
Wyniki konkursu pn. „Osłona z klasą”!
Rozstrzygnięto konkurs pn. „Osłona z klasą”.
Wymieniona jako pierwsza Wspólnota Mieszkaniowa Kosynierów Gdyńskich 11 w Słupsku zarządzana jest przez Centrum Zarządzania Nieruchomościami Oddział w Koszalinie Filia w Słupsku przy Drewnianej 12.
649 tys. 703 zł kosztował remont czterech popegeerowskich bloków w Retkowie. Budynki wyglądają teraz nowocześnie. W ogóle nie przypominają tych z PRL-u.
O tym, że w Retkowie działał wielki prężny PGR wszyscy jeszcze pamiętają. Przecież obok parku stoją puste niszczejące obory po nim, bo w tej miejscowości była wielka hodowla bydła. Ludzie w niej pracujący, a przynajmniej duża ich część mieszkała w zbudowanych dla nich blokach.
Jak można się domyślać, od upadku PGR-ów te bloki niszczały. Przez lata niebyły remontowane, czy odnawiane. To dwa duże bloki i dwa mniejsze budynki, a do tego jeden zabytkowy, którymi przez lata administrowała spółdzielnia mieszkaniowa.
Tanie zarządzanie - czy to się w ogóle opłaca?
Czy tani zarządca to dobry zarządca? Skoro póki co utrzymuje się na polskim rynku nieruchomości stawka 60-70gr/ m2 p.u, bo za mniejsze pieniądze firmy nie są w stanie rzetelnie wywiązywać się z obowiązków, to czego można się spodziewać po zarządcy proponującym połowę tej stawki?
Lubin: Ocieplą budynki, odnowią elewację, wymienią drzwi i okna. To da oszczędności. Niebawem ruszy remont bloków mieszkalnych
Ponad 4 miliony złotych przeznaczy w tym roku Centrum Zarządzania Nieruchomościami w Lubinie na remont bloków w stolicy zagłębia miedziowego, w Chocianowie oraz w Retkowie niedaleko pod Głogowem. Pieniądze te pochodzą z funduszy unijnych. Wskazana kwota, to niemal 85 procent wydatków planowanych na termomodemizację.
Na kłopoty lokatora... szkolenie CZN
Nieznajomość prawa nie zwalnia od poniesienia kary, aby jednak tej zasadzie zapobiec w praktyce – Centrum Zarządzania Nieruchomościami przeprowadziło specjalne szkolenia dla członków zarządów wspólnot w całym kraju. Także w Legnicy, gdzie zajmuje się administracją wspólnot mieszkaniowych. – Jako profesjonalny zarządca nieruchomości podjęliśmy się zadania, by członków zarządów wspólnot które nawiązały z nami współpracę, uprzedzić na co muszą w najbliższym czasie zwrócić uwagę, by nie ponieść osobistej odpowiedzialności za zaniechania lub błędne decyzje – informuje Maciej Kempa, Prezes Zarządu CZN.
Wspólnoty mieszkaniowe w obliczu sporych zmian w tym i przyszłym roku
Nowe przepisy każą wspólnotom mieszkaniowym przygotować się między innymi na zwiększenie wydatków - mówią w Centrum Zarządzania Nieruchomościami w Koszalinie.
Jako profesjonalny zarządca podjęliśmy się zadania, by członków zarządów wspólnot, które nawiązały z nami współpracę, przygotować na to, na co muszą w najbliższym czasie zwrócić uwagę, by nie ponieść osobistej odpowiedzialności za zaniechania lub błędne decyzje - tłumaczy Maciej Kempa, prezes CZN, spółki zarządzającej w Koszalinie, ale także w całej Polsce, wieloma wspólnotami mieszkaniowymi.
Dzielenie wynagrodzenia zarządcy na lokale TO RYZYKOWNY ZWYCZAJ
Przedstawiamy polemikę Jacka Wołkowieckiego, dyrektora Oddziału Koszalin Centrum Zarządzania Nieruchomościami Sp. z o.o, z Piotrem M. Ochmanem, autorem artykułu „Jak kalkulować wynagrodzenie zarządcy?” (nr 4/2016„Wspólnoty Mieszkaniowej”). Polecamy lekturę artykułu, bo to interesująca wymiana poglądów, dotycząca ważnej i bardzo wrażliwej kwestii w obszarze zarządzania nieruchomościami.
Zarządcy z Koszalina odkryli błędy w opłatach w Słupsku
Opłata za zarząd nieruchomościami nie powinna być stała - przekonuje koszalińska firma. I powołuje się na wyrok słupskiego sądu. Kierownictwo koszalińskiego oddziału Centrum Zarządzania Nieruchomościami, które niedawno weszło do Słupska, alarmuje, że miejscowi zarządcy źle naliczają swoje wynagrodzenie
Termomodernizacja dla każdego
Wspólnoty mieszkaniowe nie wykorzystują możliwości, jakie daje premia termomodernizacyjna. Powód? Obawa przed formalnościami.
Obrachunki
Pierwszy kwartał każdego roku, to gorący okres dla zarządców wspólnot mieszkaniowych. Zgodnie bowiem z ustawą o własności lokali, do końca marca mają oni obowiązek przedstawienia właścicielom lokali roliczenia z dwunastu miesięcy swojej pracy. Redakcja rozmawia w tej sprawie z Robertem Kołodziejem - dyrektorem lubińskiego oddziału Centrum Zarządzania Nieruchomościami.
Przymus, jeśli nie ma wyjścia
Wykonawca wpadł w poważne kłopoty finansowe. Sąd ogłosił jego upadłość. Prezes zniknął. A ludzie, którzy zapłacili mu za mieszkania, zostali tylko z kilkoma gołymi ścianami. Dziś powoli mogą zacząć oddychać normalnie. Obiekt straszył przez kilka lat. Ale wreszcie sąd wybrał dla niego zarządcę przymusowego. I stał się mały cud - budynek jest już prawie gotowy do zamieszkania.
Młyński pasaż handlowy
Szarobury budynek przy ul. Młyńskiej w Koszalinie odżyje. Obiekt znajdujący się blisko centrum miasta, zostanie w końcu doprowadzony do porządku...
Sami sobie rządzą
Czynsz mniejszy o połowę, plan remontów ustalany przez mieszkańców, usterki usuwane na bieżąco - tak działa jedna z koszalińskich wspólnot administrowana przez prywatnego zarządcę. Ponad 500 koszalińskich wspólnot niebawem stanie przed wyborem nowego zarządcy.
Nieruchomość poszukuje zarządcy
Członkowie wspólnot muszą więc teraz sami znaleźć kogoś, kto ma administrować ich domami. Do wyboru jest kilka możliwości - zarządcą może być m.in. osoba fizyczna posiadająca odpowiednią licencję albo firma, która takich licencjonowanych zarządców zatrudnia.
Pod wspólnym dachem
Jeżeli wykupiłeś mieszkanie w budynku komunalnym, jesteś jego właścicielem, to automatycznie mieszkasz we wspólnocie mieszkaniowej. Jest tak bez względu na to, czy tego chcesz czy nie. Bo wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa wszędzie tam, gdzie w budynku jest co najmniej dwóch wyodrębnionych właścicieli.
Według szacunków Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, niebawem w Legnicy blisko połowa komunalnych zasobów mieszkaniowych stanie się własnością prywatną.
W końcu u siebie
Czuli się oszukiwani. Teraz wzięli sprawy w swoje ręce.
Zmieniając zarządcę zaoszczędziliśmy na wydatkach ponad 30 procent kosztów utrzymania wspólnoty - mówi Bronisław Gołas, prezes wspólnoty. - Przede wszystkim dzięki wynegocjowanej niższej cenie za administrowanie o 33 procent oraz utworzeniu funduszu remontowego mogliśmy wymienić wodomierze, wymalować klatki schodowe, wyremontować wiatrołapy, wymienić drzwi wejściowe budynków oraz domofony poszczególnym lokatorom - dodaje Bronisław Gołas. - Teraz żyjemy jak ludzie Jest ładnie, czysto i bezpieczniej.